Sindicatul SANITAS Constanța este o organizaţie sindicală puternică formată din 4335 membri de sindicat. Numărul membrilor de sindicat și gradul de sindicalizare sunt în trend ascendent în ultimii 10 ani.
Acțiuni ale Sindicatului SANITAS Constanța în 2019:
1. Avem negociate contracte colective de muncă în toate unitățile sanitare și de asistență socială din județ. În 2019 au fost negociate și semnate CCM-urile de la DGASPC Constanța și SCJU Constanța și au fost demarate negocierile pentru noile CCM la SBR Mangalia, și SBR Techirghiol;
2. Am reușit să negociem și să finalizăm preluarea de către SCJU Constanța a întregului personal de curățenie (70 salariați) care ar fi trebuit să plece către firma care a câștigat externalizarea serviciului;
3. Ne-am opus cu succes dispoziției discreționare a Ministrului Sănătății de a concedia două colege, asistente din cadrul SCJU C-ta;
4. Am acordat asistență juridică și am reprezentat membrii noștri de sindicat în 134 comisii de cercetare disciplinară și 154 sesizări ale membrilor de sindicat pentru încălcarea drepturilor la locul de muncă;
5. Am convins factorii de decizie să acorde, din fonduri proprii, vouchere de vacanță personalului din UPU-SMURD, LSM, cercetare, planning, medicină sportivă, cabinete școlare, medicină comunitară, deși Ministerul Sănătății nu și-a îndeplinit obligația legală de a asigura finanțarea acestora;
6. În 2019 am oferit servicii de asistență juridică în 10 procese pentru membrii noștri de sindicat și am recuperat drepturi bănești;
7. Am acordat ajutoare financiare pentru deces rude gradul I, părinți, copii, soți; pentru boli grave oncologice sau intervenții chirurgicale complicate, compensări bilete de odihnă și tratament, recompense pensionare în valoare totală de 1 miliard lei (100 055 lei);
8. Am susținut demersurile Federației Sanitas pichetând Ministerul Muncii și Justiției Sociale pe 20 martie și am participat, alături de colegii din Federația Sanitas, la negocierile cu echipa ministerială;
9. Am provocat dezbaterile cu Prefectura Constanța pentru discutarea problemelor aplicării Masterplanului în sănătate pentru regiunea de sud-est;
10. Am participat la întâlnirea cu factorii de decizie din Parlamentul României, în cadrul proiectului inițiat de USS București, pentru sesizarea erorilor și discriminărilor din legea salarizării;
11. Am oferit informare corectă şi periodică către membrii noștri de sindicat prin toate canalele de comunicare.
Toate acțiunile noastre, împreună cu colegii din țară au modificat decizii, au câștigat procese și au schimbat legi, determinând guvernanții și managerii să țină seama de doleanțele, nevoile și revendicările noastre.

TOATE ACESTEA LE-AM FĂCUT ÎMPREUNĂ PENTRU CĂ ÎMPREUNĂ SUNTEM MAI PUTERNICI!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dovediți că nu sunteți un robot. Completați cu cifrele corespunzătoare, caseta de mai jos. *